Alina Rotaru a câştigat proba de săritură în lungime de la Inneringen Hettingen

Atleta română Alina Rotaru-Kottmann a câştigat proba de săritură în lungime, duminică, la reuniunea de la Inneringen Hettingen (Germania), cu performanţa de 6,79 m.

Rotaru a fost urmată de Lena Staebler, 5,82 metri, şi de Hannah Budnik, 5,64 metri.

Cu acest rezultat, Alina Rotaru, antrenată de Mihai Corucle şi-a îndeplinit baremul de participare la Campionatele Europene de la Munchen.

În concursul de la Manchester (Marea Britanie), din cadrul World Athletics Continental Tour, Alin Firfirică (antrenor Teodoru Agachi) s-a clasat pe locul al doilea la aruncarea discului, cu 63,08 m. Pe prima poziţie s-a clasat cehul Marek Barta, cu 63,65 m.

Bianca Ghelber, antrenată de Mihaela Melinte, a încheiat pe locul patru în proba de aruncare a ciocanului din reuniunea de la Bydgoszcz (Polonia), cu 71,38 m. Victoria a revenit, cu 74,13 m, polonezei Anita Woldarczyk, deţinătoarea recordului mondial.