Competiţia marilor campioni pe zăpadă, la Muntele Mic

Show absolut pe zăpadă la Muntele Mic, pe pârtia Borlova 2! Trei campioni de top s-au
întrecut duminică pe zăpadă la Winter Tour Challenge, o cursă inedită, contra-timp,
care a adus la start un schior, un şofer de raliu şi un biciclist. Simone Tempestini,
campion la raliu, Ania Caill, campioană la schi alpin, şi Mihai Aniţan, campion la
mountain bike enduro şi downhill, au ieşit din zona de confort şi au concurat pe un
traseu de aproape un kilometru, cu viraje spectaculoase. Competiţia, organizată în
cadrul Winter Tour, a fost închisă de un show impresionant: cei trei au coborât sincron
pârtia, cu fumigene colorate.
Fiecare concurent a parcurs traseul de 2 ori, iar în calcul a fost luat cel mai bun timp.
Câştigătoarea trofeului Winter Tour Challenge a fost schioarea Ania Caill, care a
coborât pârtia în 40,8 secunde. Ea a câştigat şi premiul I în valoare de 1000 de euro.
”Pentru mine, acest fel de eveniment înseamnă mult fun şi mi-a plăcut că am putut să
mă întâlnesc cu Mihai şi Simone. De abia aşteptam să îi văd şi pe zăpadă. Nu era
evident că voi câştiga, pentru că pârtia are o înclinaţie mai mică, iar eu nu am motor să
accelerez. Noi fiind tot timpul pe schiuri şi în Cupa Mondială e o atmosferă super
serioasă, iar acum la final de sezon îmi prinde foarte bine să fiu pe schiuri, dar în alt
context. M-am distrat foarte mult la Winter Tour Challenge.” - Ania Caill, schioare.
Pe locul II s-a clasat Simone Tempestini, cu cel mai bun timp înregistrat de 43,4
secunde. El a parcurs traseul cu un Side by Side Can-Am Maverick X3 Turbo RS, cu
tracţiune integrală, şi 195 de cai putere şi a oferit publicului un adevărat show.

”A fost o provocare foarte interesantă şi mi-am dorit să iau startul la acest challenge. O
atmosferă bună, pe o pârtie de schi frumoasă. Mie personal îmi place foarte mult să
conduc pe zăpadă. Eu mereu prefer să alerg pe suprafeţe mai dificile. Acolo simt că fac
diferenţa. Fiind zăpadă multă şi moale, nu cred că au fost cele mai bune condiţii pentru
cauciucurile mele. Dar cred că imaginile au fost foarte interesante cu nori de zăpadă
foarte mari ridicaţi în spatele Can-Am-ului” - Simone Tempestini, campion raliuri.
Mihai Aniţan a participat la Winter Tour Challenge cu o bicicletă electrică Fantic şi a
reuşit să coboare pârtia în 59,8 secunde. Tânărul de 22 ani din Cluj, campion la
mountain bike enduro, a ieşit complet din zona de confort şi a pus pentru prima dată
roţile bicicletei pe zăpadă.
”Când am fost contactat de băieţii de la Winter Tour eram în Spania, în cantonament.
Iar când am auzit ce campioni vor fi aici, nu am putut să refuz o asemenea ocazie. Aşa
că am venit aici, cu bicicleta pe zăpadă, ceva foarte inedit. Niciodată n-am concurat pe
zăpadă cu bicicleta. A fost ceva nou pentru mine. Mă bucur că am bifat asta.” - Mihai
Aniţan, campion mountain bike.
”Winter Tour Challenge e o invenţie la care mă gândeam de câţiva ani, iar anul acesta
s-au potrivit lucrurile. Nu ştiam la ce să mă aştept pentru că era un eveniment pe care
nu l-am mai făcut şi nu ştiu dacă l-a mai făcut cineva în ţara asta. A fost un traseu
destul de interesant.
Winter Tour e un eveniment care promovează sportul şi ieşitul în aer liber, aşa că să
aducem trei mari sportivi, campioni în domeniile lor să concureze pe zăpadă, mi se pare
că este chiar esenţa şi spiritul Winter Tour. Combinate cu mult FUN.” - Tiberiu Pop,
organizator Winter Tour.
Winter Tour Challenge a fost evenimentul de închidere a sezonul Winter Tour 2022,
care are loc tradiţional, pe pârtia Borlova – Muntele Mic.
”Mi se pare că am făcut un weekend mai deosebit decât celelalte cu acest challenge.
Plecarea de pe pârtia Borlova este de la aproximativ 1600 de metri altitudine, iar
diferenţa de nivel e de aproximativ 150 de metri” - Horaţiu Buna, administrator
Trei campioni participanţi la Winter Tour Challenge
Ania Caill (26 ani) este cea mai bine clasată schioare din România în clasamentul
mondial. Ocupă momentan locul 111 în lume la schi alpin. Ania participă la probele de
viteză, iar printre cele mai mari reuşite se numără locurile 2 şi 7, obţinute la etape de

Cupa Europei, dar şi locul 9 la overall, în 2020. În total, are la activ 35 de starturi în
Cupa Mondială de Schi Alpin şi 46 de starturi în Cupa Europei.
Simone Tempestini (27 ani) este de şase ori campion naţional la raliuri. Primul titlu l-a
obţinut în 2015, la vârsta de 21 de ani. În 2016, a fost campion mondial la juniori şi
câştigător al Trofeului European de Raliuri (TER), iar în 2018 a devenit campion
european la categoria RGT. Simone a obţinut podiumuri şi în Campionatul Mondial de
Raliuri, la categoria WRC2.
Mihai Aniţan (22 ani) a fost de trei ori campion naţional la mountain bike enduro (2017-
2019), iar în 2020 a fost campion naţional la downhill. Anul trecut, el a participat la
Enduro World Series, cea mai importantă competiţie de profil din lume, şi este
momentan pe locul 112 în topul celor mai buni sportivi.

Winter Tour este cel mai vechi eveniment de iarnă din România, ajuns anul acesta la
cea de-a noua ediţie. S-a născut din dorinţa unor pasionaţi de munte de a promova
pârtiile din România şi de a aduce oamenii mai aproape de sporturile de iarnă şi de
natură. A devenit repede un eveniment de anvergură pe pârtiile de schi, marcând
parteneriate cu cele mai frumoase staţiuni de iarnă din ţară. An de an, în fiecare
weekend, din ianuarie până în martie, gaşca Winter Tour se află pe o altă pârtie din
România, cu jocuri de iarnă, distracţie, muzică, lecţii de schi gratuite şi concursuri. Anul
acesta, caravana Winter Tour a inclus nouă locaţii, urmând să adauge în calendarul
oficial un weekend bonus, pe noua pârtie olimpică Borşa, unde va avea loc Winter Tour