Competiţie de înot la lacul Tarniţa

A 15 ediţie a concursului de traversare a lacului Tarniţa a avut loc astăzi. Vremea a ţinut cu cei peste 70 de concurenţi
veniti din toată ţara pentru a înota cei 6500 de metri. Apa a fost destul de rece , Intre 19 şi 20 şi grade

Concurenţi din toată ţara s-au aventurat în lacul Tarniţa pentru cea de a 15 a ediţie. Fie că sunt sportivi înscrişi la
cluburi ,fie doar pasionaţi de înot care se pregătesc intens pentru asemenea întreceri.

Locul 1 a fost câştigat de Luca. Are 18 ani, este din Baia Mare şi pentru a doua oară consecutiv a reuşit să urce pe
primul loc: o ora şi 38 de minute este timpul cel mai bun scos de el anul acesta.

In urma sa , la doar câteva minute, a ajuns şi Dan,din Alba Iulia. Pentru el cursa de anul acesta a fost o performanţă.

Locu 3 a fost câştigat de un clujean . Mihai face înot de la 7 ani.

Nici fetele nu s-au lăsat mai prejos. Ariana a ajuns pe locul 4 la general ,dar prima la categoria open feminin. Pentru ea a
fost uşor însă antrenamentul este unul pe măsură: zi de zi.

Pentru iubitorii de înot care nu au putut fi prezenţi astăzi, organizatorii mai au şi alte surprize : in luna august ei vor
putea participa la alte concursuri de înot ,însă pe lacul Beliş.