Danil Medvedev l-a eliminat pe Rafael Nadal şi va juca finala Turneului Campionilor cu Dominic Thiem

Rusul Danil Medvedev, locul 4 ATP, s-a calificat pentru prima dată în carieră în finala Turneului Campionilor de la Londra, după ce l-a învins, sâmbătă, în penultimul act, cu scorul de 3-6, 7-6 (4), 6-3, pe spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP.

Medvedev a condus cu 3-0 şi 4-1 în setul al doilea, apoi Nadal a revenit şi a servit pentru victorie, la 5-4, însă tenismenul rus a obţinut break-ul şi a întors definitiva partida în favoarea lui, impunându-se după un meci de două ore şi 35 de minute.

Danil Medvedev, neînvins la această ediţie, a doua din carieră la Turneul Campionilor, va juca în ultimul act împotriva lui Dominic Thiem, locul 3 ATP.

Distribuie:envelope-fillEmail