David Popovici, aur la 100 de metri liber - Focus Prima TV

David Popovici, aur la 100 de metri liber

“Succesul vine din a ști că ai dat tot ce ai mai bun, pentru a deveni cea mai bună versiune de care ești capabil!” Sunt
cuvintele senzaționalului David Popovici, imediat după ce a doborât un nou record! Fenomenul natației românești a reușit
să câștige medalia de aur și să bată recordul mondial, în finala probei de 100 de metri liber, de la Campionatul European din Italia! Iar felicitările au venit în primul rând de la cel care a deținut până acum acest record!

Acesta este momentul care l-a făcut pe Popovici din nou campion. Fenomenul natației românești a cucerit medalia de
aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de la Roma. Românul a reușit să stabilească un nou record
mondial cu timpul de 46,86 de secunde. Recordul mondial la proba de 100 de metri liber a fost stabilit tot la Roma în anul 2009. Înotătorul Cesar Cielo Filho a reușit atunci să scoată un timp de 46,91. După finala lui Popovici, brazilianul i-a
transmis un mesaj pe pagina sa de Instagram.

Presa internațională a marcat și de această dată performanțele lui David Popovici. “Baby Fenomeno. Fenomenul român, care într-o lună va împlini 18 ani, a câștigat aurul la Europene de la Roma în cursa regină”, a scris Gazzetta dello Sport. “La doar 17 ani, David Popovici a confirmat toate așteptările, dominând clar finala la 100 de metri liber sâmbătă”, a relatat L’Equipe.