Gimnastică artistică: Ioana Stănciulescu, în finala de la paralele, la Cupa Mondială de la Varna

Sportiva română Ioana Stănciulescu s-a calificat, joi, în finala de la paralele, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Varna (Bulgaria), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Stănciulescu a fost notată cu 13,250 în calificări, ocupând locul al cincilea, finala fiind programată sâmbătă.

Antonia Duţă a primit 11,650 la paralele şi avut o medie de 12,450 la sărituri (locul 13), ratând accederea în finale.

În competiţia masculină, Gabriel Burtănete s-a clasat pe 10 în calificările de la sol (13,350), fiind a doua rezervă pentru finală.

Roland Modoianu-Zseder s-a clasat pe 20 la cal cu mânere (11,550) şi pe 22 la inele (12,800), iar Răzvan Marc, pe 21 la inele (12,950).

Vineri, Ioana Stănciulescu va evolua în calificări la bârnă, Antonia Duţă, la bârnă şi sol, Gabriel Burtănete va evolua la sărituri şi paralele, Răzvan Marc la bară, iar Roland Modoianu-Zseder tot la bară.

Gimnaştii români sunt însoţiţi în Bulgaria de antrenorii Cristian Moldovan, Marius Berbecar şi Remus Jivan.

La prima etapă World Cup Challenge din 2022 participă peste 100 de sportivi din 28 de ţări.

Sursa: Agerpres

Distribuie:envelope-fillEmail