JO 2020. David Popovici, performanţă remarcabilă în finala de 200 m liber: A fost la 2 sutimi de secundă de medalia de bronz

Înotătorul David Popovici, în vârstă de 16 ani, a făcut marţi o cursă remarcabilă în finala olimpică de 200 de metri liber, unde a reuşit un nou record personal şi naţional şi a fost foarte aproape de a lua medalia de bronz.

În orice caz, juniorul David Popovici a scos un timp mai bun decât campionul european la seniori în această probă, rusul Martin Maliutin, înotând cei 200 de metri în 1 minut, 44 de secunde şi 68 de sutimi. Maliutin a ieşit al cincilea, cu timpul de 1 minut, 45 de secunde şi o sutime de secundă.

David Popovici a fost cu 58 de sutimi mai rapid decât în aceeaşi cursă pe care o făcea în urmă cu 17 zile, la Roma, la campionatele europene de juniori, unde a luat medalia de aur.

Distribuie:envelope-fillEmail