Lewis Hamilton a câştigat prima cursă a sezonului din Campionatul Mondial de Formula 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a Campionatului Mondial de Formula 1 ediţia 2021, desfăşurată duminică în nocturnă pe circuitul de la Sakhir.

Hamilton (36 ani), care a cucerit anul trecut al şaptelea său titlu mondial, egalându-l pe legendarul Michael Schumacher, l-a devansat cu mai puţin de o secundă pe olandezul Max Verstappen (Red Bull), clasat pe locul secund, după ce a luat startul din pole position.

Locul al treilea a fost ocupat de finlandezul Valtteri Bottas, coechipierul lui Hamilton la Mercedes, care a încheiat cursa la peste 37 de secunde de învingător.