Nadal s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 2 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Australiei 2021 fără să cedeze niciun set, după victoria cu 6-3, 6-4, 6-2 înregistrată în faţa italianului Fabio Fognini, luni, la Melbourne.

Nadal, care pare să fi trecut cu bine peste probleme la spate pe care le-a acuzat în debutul competiţiei de la antipozi, a acces pentru a 13-a oară în cariera sa în sferturi la competiţia de Mare Şlem de la Melbourne, unde a cucerit o singură dată trofeul, în 2009.

Campionul iberic, aflată în cursa pentru cel de-al 21-lea său titlu de Grand Slam, se va lupta pentru un loc în semifinale cu grecul Stefanos Tsitsipas, cap de serie numărul 6, care a beneficiat de retragerea italianului Matteo Berrettini (nr. 10), accidentat la muşchii abdominali.

Rusul Daniil Medvedev, favoritul numărul 4, şi-a asigurat la rândul său biletul pentru sferturile de finală, fază pe care o atinge în premieră la Australian Open, învingându-l tot în trei seturi, 6-4, 6-2, 6-3, pe americanul Mackenzie McDonald, după 89 minute de joc.

Medvedev, care a câştigat cu această ocazie al 18-lea său meci consecutiv, conform site-ului ATP, îl va avea ca adversar în turul următor pe compatriotul său Andrei Rublev (nr. 7). Acesta a profitat de abandonul adversarului său din optimi, norvegianul Casper Ruud, confruntat cu problemei abdominale după primele două seturi câştigate de rus, care l-au forţat să se oprească.