Rafael Nadal şi Taylor Fritz, calificaţi în finala turneului ATP Masters 1.000 de la Indian Wells

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 4 mondial, s-a calificat în finala turneului ATP Masters 1.000 de la Indian Wells, învingându-l în trei seturi, 6-4, 4-6, 6-3, pe tânărul său compatriot Carlos Alcaraz, la capătul unui meci perturbat de un vânt puternic.

Nadal (35 ani) a obţinut astfel a 20-a victorie consecutivă în tot atâtea meciuri disputate în 2022, iar duminică va încerca să câştige pentru a patra oară în cariera sa acest turneu, după succesele din 2007, 2009 şi 2013.

Campionul iberic s-a impus după trei ore şi 12 minute în faţa lui Alcaraz (18 ani), noua speranţă a tenisului spaniol, care nu pierduse niciun set la Indian Wells până la meciul cu Nadal şi care venise în California după ce şi-a trecut în palmares al doilea titlu ATP, la Rio de Janeiro.

Rafael Nadal îl va înfrunta în ultimul act pe americanul Taylor Fritz, ocupantul locului 20 în clasamentul mondial, care a dispus la rândul său, cu 7-5, 6-4, de rusul Andrei Rublev, în cealaltă semifinală de la Indian Wells.

De la începutul acestui sezon, Rafael Nadal a obţinut trei trofee, la Melbourne Summer Set, Australian Open (unde a cucerit al 21-lea său titlu de Mare Şlem, un nou record) şi Acapulco.

Dacă va reuşi să-l învingă pe Taylor Fritz în finala de duminică, Nadal va cuceri al 37-lea titlu Masters 1.000 din cariera sa şi îl va egala astfel pe sârbul Novak Djokovic.