Alergător descalificat după ce a câştigat o altă cursă decât cea în care a luat startul

Alergătorul Omar Ahmed a fost descalificat după ce a câştigat din greşeală o cursă de semimaraton, deşi luase startul într-o probă de 10 km, în cadrul evenimentului Great Bristol Run, informează Reuters.

Cele două curse au pornit din acelaşi punct, dar traseele lor s-au despărţit la un moment dat, iar Ahmed, care era înscris la proba de 10 km, rezervată alergătorilor de elită, a urmat parcursul semimaratonului, pe care l-a câştigat cu un avans de aproape cinci minute faţă de ceilalţi competitori, deşi a alergat 12 km în plus faţă de distanţa pe care trebuia iniţial să concureze.

Omar Ahmed reuşise să se impună cu timpul de 1 h 03 min 08 sec, însă după descalificarea sa victoria a revenit următorului clasat, Chris Thompson, cronometrat în 1h 07 min 53 sec.