Real Madrid, învinsă în primul meci din 2022

Echipa Real Madrid a început cu stângul anul 2022, fiind învinsă cu 1-0 pe terenul formaţiei Getafe, duminică, într-o partidă din etapa a 19-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Gazdele au marcat unicul gol al întâlnirii prin turcul Enes Unal, care a profitat de o eroare a fundaşului brazilian Eder Militao şi l-a învins pe portarul Thibaut Courtois, în minutul 9.

Real Madrid, liderul clasamentului, a controlat jocul şi a avut numeroase ocazii de a marca, inclusiv o bară, fără să reuşească însă să restabilească egalitatea.

Campioana en titre, Atletico Madrid, s-a impus pe teren propriu, cu 2-0, în meciul cu Rayo Vallecano, prin dubla lui Angel Correa (28, 53).

FC Barcelona, confruntată cu un focar de Covid-19 în cadrul lotului său, reuşit să câştige partida disputată în deplasare cu Mallorca (1-0), printr-un gol marcat în finalul primei reprize de olandezul Luuk de Jong (44). Eroul catalanilor în acest joc a fost portarul german Marc Andre ter-Stegen, autorul unor intervenţii decisive în repriza secundă.

Rezultate:
Vineri
Valencia - Espanyol Barcelona 1-2
Au marcat: Alderete (51), respectiv De Tomas (83 - penalty), Puado (88).

Deportivo Alaves - Real Sociedad 1-1
Au marcat: Joselu (58 - penalty), respectiv Januzaj (14).
Fundaşul român Alex Ţîrlea a fost rezervă la Deportivo.

Mallorca - FC Barcelona 0-1
A marcat: Luuk De Jong (44).

Luni se dispută partidele Villarreal - Levante, Osasuna - Athletic Bilbao şi Cadiz - FC Sevilla.