Dinamo se califică în sferturile European League la handbal după ce au eliminat-o pe Silkeborg

Campioana Dinamo Bucureşti s-a calificat marţi, în deplasare, în sferturile de finală ale European League, după ce a învins formaţia daneză Bjerringbro-Silkeborg, scor 27-24 (16-8), în manşa retur din optimi, anunţă Primasport.ro.

Portarul dinamovist Cupara a avut 22 de parade.

Principalii marcatori ai partidei au fost Hallback 6, Lauge 4, pentru danezi, respectiv Akimenko 7,  Rosta 6, Humet 4, pentru Dinamo. Portarul dinamovist Cupara a fost senzaţional, cu 22 de parade, din care 15 în prima repriză.

În tur, campioana României s-a impus cu scorul de 37-34, astfel că se califică în sferturile European League.

Anterior, în grupa principală IV, Dinamo Bucureşti s-a clasat pe locul 3 şi a ajuns în optimi, în urma rezultatelor: 33-35 şi 27-31 cu Sporting CP, 33-23 şi 33-25 cu CSM Constanţa.

Dinamo Bucureşti a mai atins optimile acestei competiţii, fosta Cupa EHF, în sezonul 2004-2005, când a fost eliminată de IFK Skovde, iar în sezonul precedent a jucat semifinale, cu BM Altea, ratând finala în 20 martie 2004.

Câinii vor întâlni în sferturi pe Skjern Handbold din Danemarca.