U BT Cluj a pierdut deplasarea cu Lietkabelis, dar s-a calificat în premieră pentru baschetul românesc în sferturile EuroCup

Campioana U Banca Transilvania Cluj a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia lituaniană Lietkabelis Panevezys, scor 92-87 (52-46), în ultima etapă din grupa B a BKT EuroCup.
Principalii marcatori ai partidei au fost Sirvydis 20 puncte, Lipkevicius 15, pentru gazde, respectiv Eddie 20, Seeley 15, pentru U BT Cluj, care a fost susţinută de trei fani în Lituania.
În ciuda înfrângerii, clujenii s-au calificat direct în sferturile competiţiei după ce Grand Canaria a pierdut şi ea în Buducnost, cu 90 la 77.
Clujenii vor întâlni în sferturile EuroCUP câştigătoarea dintre ocupanta locului 3 din grupa A (London Lions sau Hapoel Tel-Aviv) şi locul 6 din grupa B, Turk Telekom.